Praha, 10.6. – V letošním ročníku profesní soutěže Česká cena za PR – LEMUR bude nově uděleno ocenění Osobnost roku. Pořádající Asociace public relations (APRA) se rozhodla pravidelně oceňovat osobnosti, které v daném roce významně pomohly komunikovat důležité téma nebo zásadně přispěly ke kultivaci oboru komunikace. První oceněným je Martin Ondráček, cenu získává za svůj mimořádný projekt Dárek pro Putina, ve kterém na podporu Ukrajiny vybral už téměř miliardu korun. Cenu si převezme na slavnostním vyhlášení 20. června v centru DOX.

Česká cena za PR bude od letošního ročníku nově udělovat ocenění Osobnost roku určené pro osobnost, která v daném roce významně pomohla komunikovat důležité téma nebo zásadně přispěla ke kultivaci oboru komunikace. Nemusí nutně pocházet z PR prostředí, ale podmínkou je, aby se v daném roce věnovala komunikaci, která obnášela i PR aktivity. Letošním oceněným je Martin Ondráček za projekt Dárek pro Putina.

Martin Ondráček je výrazná osobnost, na které jsme se jednoznačně shodli. Vytvořil unikátní projekt, který komunikuje aktuálně nejdůležitější téma, pomoc Ukrajině, a díky silné komunikaci projektu vybral už takřka miliardu korun. Navíc to není jeho první podobný úspěch, v minulosti stál také u zrodu projektu Ježíškova vnoučata, říká Radek Maršík, předseda konné rady APRA na adresu letošního oceněného.

Martin Ondráček je zkušený novinář, v médiích působí od roku 1989. Působil v Českém rozhlase, TV Prima, TV Nova, mediální skupině MAFRA nebo CNC. V posledních letech založil několik výrazných projektů, které spojující sílu médií a charitu. V roce 2017 stál v Českém rozhlase u zrodu projektu Ježíškova vnoučata, který se zaměřuje na plnění vánočních přání seniorů a od svého vzniku jich splnil už přes 8000.

V roce 2022 založil Ondráček spolu s podnikatelem Daliborem Dědkem Nadační fond pro Ukrajinu, známý pod názvem Dárek pro Putina, se kterým dodnes vybrali skoro 1 miliardu Kč. Češi prostřednictvím této sbírky pomáhají se zbrojením Ukrajiny, poslali tam třeba raketomet, drony, aktuálně se vybírá například na vojenskou helikoptéru Čestmír. Do sbírky se zapojilo už skoro 300 tisíc lidí a její výsledky jsou i díky perfektní komunikaci unikátní.

„Úmyslně jsme zvolili název, který je provokativní a ironický. Dovysvětlit ho potřeboval například i Volodymir Zelensky při své návštěvě České republiky, naštěstí se o to postaral Petr Pavel. A když prezident Ukrajiny pochopil, jaké dárky to Putinovi vlastně posíláme, pobaveně se pousmál. Tak myslím, že jsme vybrali dobře,” říká o názvu projektu oceněný Martin Ondráček.

Silnou stránkou ech Ondráčkových projektů je komunikace, což bylo hlavním důvodem, proč se APRA rozhodla ho ocenit. Martin Ondráček se věnuje mimořádně silným tématům, ale důvod, proč jsme se na něm jednomyslně shodli byl jiný – je to silný komunikátor, nebojí se trochu provokovat, ale současně volí srozumitelnou a přesně cílenou komunikační strategii, díky které jeho projekty vynikají nad ostatními, zdůvodňuje Radek Maršík rozhodnutí konné rady APRA, která vítěze volila.

„Za tuhle sbírku jsme dostali už několik cen a vyznamenání. Pro mě je ale mezi nimi Svatým grálem právě tahle cena od komunikačních profesionálů. Nic vám neuděá větší radost, než když si vás všimnou lidé, jejichž práce si vážíte,“ říká k ocenění Martin Ondráček. Osobně si cenu převezme během slavnostního vyhlášení České ceny za PR, které proběhne 20. června v DOXu.

Informace pro média:
Marek Hlavica, konný ředitel
+420602 373196
www.apra.cz  www.cenalemur.cz